Istorija Kvasa


Kvas je nastao na prostoru današnje Rusije pre nekih hiljadu godina, gde se i danas proizvodi nekoliko vrsta ovog pića. Slovenski narodi su pravili kvas jer je to zapravo bio jedan od načina da sačuvaju žitarice i konzerviraju ih. Prvi put kvas je pomenut u ruskim letopisima iz davne 989. godine kada je Knez Vladimir ” delio narodu hranu, medovinu I kvas” reč” kvas” znači “kiselkasti napitak”, a omiljeno je piće velikom broju ljudi i posle više od milenijuma. U doba Petra Velikog kvas je bio veoma popularan, a pripremao se po raznim receptima. Danas u Rusiji postoji oko 50 vrsta kvasa. Neki od njih su: antonovka, kiselkasta čorba, beli kašasti kvas, limuno - medeni kvas, kvas baštenske jagode, malinin kvas, cveklin kvas, kvas od hleba. Postoji i kvas Sankt Peterburg, poznat po tome što je uvek bio na stolu ruskog cara Nikolaja Pavloviča.

Kvas je biološki vredno piće, posebno u pogledu mineralnih materija. U njemu možete naći dosta gvožđa, kalcijuma i fosfora, ali i vitamina B kompleksa koji su visokovredni. U odnosu na voćne sokove i druga bezalkoholna pića, kvas ima znatno manje kalijuma. Kvas se može koristiti u dijetama u slučaju da osoba treba da poveća unos vitamina B kompleksa. To se pre svega odnosi na pacijente koji se oporavljaju od neke bolesti ili operacije, kod pada imuniteta, kod trudnoće, nutritivne anemije, poremećaja u radu organa za varenje, hipovitaminoze vitamina B kompleksa, kod loše koncentracije i podizanja opšteg tonusa organizma. U narodnoj medicini, kvas je korišćen kao lek za razna oboljenja, a u Ruskim bolnicama kvas su svakodnevno davali svim pacijentima, zbog njegovog blagotvornog dejstva na ceo organizam i podizanja opšteg tonusa organizma.

Naravno, ovo piće mogu piti i potpuno zdrave osobe, a tako će ugasiti žeđ unoseći nutritivno veoma vredan proizvod. Ako vaše dete voli bezalkoholna osvežavajuća pića, ponudite mu kvas umesto nekog drugog gaziranog “sokića”.